Jameson CineFest 2017 International Competition

Long Feature Films

 

A CIÁMBRA

D: Jonas CARPIGNANO

Cast: Pio Amato, Koudous Seihon, Damiano Amato

(Italy/Brazil/Germany/France/USA/Sweden, 2017) 118 min


BRIGSBY MACKÓ / BRIGSBY BEAR

D: Dave McCary

Cast: Mark Hamill, Claire Danes, Kyle Mooney

(USA, 2017) 100 min


A ZÉRUS GYÁR / THE NOTHING FACTORY

D: Pedro PINHO

Cast: José Smith Vargas, Carla Galvão, Njamy Sebastião

(Portugal, 2017) 177 min


MEGTORLÁS / BRIMSTONE

D: Martin KOOLHOVEN

Cast: Dakota Fanning, Guy Pearce, Kit Harington, Clarice van Houten

(Netherlands/France/Germany/Belgium/Sweden/UK/USA, 2016) 148 min


A BOSSZÚ ANGYALA / M.F.A.

D: Natalia LEITE

Cast: Francesca Eastwood, Clifton Collins Jr., Michael Welch

(USA, 2017) 95 min

 

JÓLÉT / GOOD TIME

D: Ben SAFDIE, Joshua SAFDIE

Cast: Jennifer Jason Leigh, Robert Pattinson, Barkhad Abdi
(USA, 2017) 100 min

 

A HETEDIK ALABÁRDOS / BEHIND THE COLUMN

D: VÉKES Csaba

Cast: Bánki Gergely, Bezerédi Zoltán, Kalocsai Mercédesz

(Hungary, 2017) 87 min


ISTEN ORSZÁGA / GOD’S OWN COUNTRY

D: Francis LEE

Cast: Josh O’Connor, Alec Secareanu, Gemma Jones

(UK, 2017) 104 min


JEANETTE: JEANNE D’ARC GYERMEKKORA / JEANETTE L’ENFANCE DE JEANNE D’ARC / JEANETTE: THE CHILDHOOD OF JOAN OF ARC

D: Bruno DUMONT

Cast: Lise Leplat Prudhomme, Jeanne Voisin, Lucile Gauthier

(France, 2017) 115 min


APRIL LÁNYA / LAS HIJAS DE ABRIL / APRIL’S DAUGHTER

D: Michel FRANCO

Cast: Emma Suárez, Ana Valeria Becerril, Enrique Arrizon

(Mexico, 2017) 103 min


A PREPARÁTOR / KUPAL

D: Kazem MOLLAIE

Cast: Mojtaba Alizadeh, Nazanin Farahani, Hossein Ghayebi Shabahang

(Iran, 2017) 81 min


A TOLVAJ, A BÖLCS ÉS A SZERELMES / KIRIK KALPLER BANKASI / BANK OF BROKEN HEARTS

D: Onur ÜNLÜ

Cast: Haluk Bilginer, Serkan Keskin, Hazal Kaya

(Turkey, 2017) 120 min


WESTERN

D: Valeska GRISEBACH

Cast: Viara Borisova, Veneta Fragnova, Syuleyman Alilov Letifov

(Germany/Bulgaria/Austria, 2017) 119 min


LADY MACHBETH

D: William OLDROYD

Cast: Florence Pugh, Cosmo Jarvis, Paul Hilton

(UK, 2016) 89 min


COLUMBUS

D: KOGONADA

Cast: John Cho, Haley Lu Richardson, Parker Posey

(USA, 2017) 100 min


PURGARTORYO

D: Roderick CABRIDO

Cast: Ernani L. Antonio, Bernardo Bernardo, Chrome Prince Cosio

(Philippines, 2016) 85 min


AZ ÉJSZAKA GYERMEKEI / IFIGLI DELLA NOTTE / CHILDREN OF THE NIGHT

D: Andrea DE SICA

Cast: Vincenzo Crea, Ludovico Succio, Fabrizio Rongione

(Italy/Belgium, 2016) 85 min


LOVING VINCENT

D: Dorota KOBIELA, Hugh WELCHMAN

Cast: Aidan Turner, Helen McCrory, Elenor Tomlinson

(UK/Poland, 2017) 95 min


SZÍVRITMUSZAVAROK / ARRHYTMIA

D: Borisz HLEBNYIKOV

Cast: Aleksandr Yatsenko, Anna Ukolova, Anna Kotova

(Russia, 2017) 116 min

 

CALL ME YOUR NAME

D: Luca Guadagnino

Cast: Armie Hammer, Timothée Chalamet, Michael Stuhlbarg, Amira Casar, Esther Garrel, Victoire Du Bois

(Italy, France, Brazil, USA, 2017) 130 min

 

ANYÁM! / MOTHER!

D: Darren ARONOFSKY

Cast: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris, Michelle Pfeiffer

(USA, 2017) 115 min

 

Short Features and Experimental Films

 

KARAOKE

D: Rupert HÖLLER

(Austria) 10:00 min


TANÍTÁS UTÁN / EFTER SKOLAN / AFTER SCHOOL

D: Gisela NADASY

(Sweden) 14:00 min


IDEJE FELNŐNI / KONIEC WIDZENIA / TIME TO GO

D: Grzegorz Mołda

(Poland) 15:00 min


ADÁS / TRANSMISSION

D: Varun RAMAN

(UK) 18:00 min


A LÁNY / Момичето / THE GIRL

D: Petar MINOV

(Bulgaria) 11:00 min


MADARAKRÓL ÉS MÉHEKRŐL / KUKISTA JA MEHILÄISISTÄ / ABOUT THE BIRDS AND THE BEES

D: J.J. VANHANEN

(Finland) 12:00 min


RÉPAFÖLD / MARCHEWKOWE POLE / CARROT FIELD

D: Kacper ZAMARŁO

(Poland) 16:00 min


SZERETETTEL HASAKAHBÓL / FROM HASAKAH WITH LOVE

D: Mohamad FARAHANI

(Iran) 9:00 min


ATYÁINK FÖLDJE / FÆDERLAND / LAND OF OUR FATHERS

D: Ulaa SALIM

(Jordan/Denmark) 29:00 min


EGYÜTT / WE TOGETHER

D: Henry KAPLAN

(USA) 7:00 min


RIKISHI / RIKISHI

D: Julien MENANTEAU

(France) 19:34 min


A TRANSZFER / DIE ÜBERSTELLUNG / THE TRANSFER

D: Michael GRUDSKY

(Germany/Israel) 22:00 min


ÉS A HOLD MOZDULATLAN / AND THE MOON STANDS STILL

D: YULIA RUDITSKAYA

(Belarus/Germany/USA) 10:47 min


MINH TÂM

D: Vincent MAURY

(France) 25:00 min


JÁTSZUNK SZERELMEST! / PLAY LOVE!

D: NAGY Bianka

(Hungary) 11:43 min


AZ ÁLLÁSINTERJÚ / L’ENTRETIEN / THE INTERVIEW

D: Marc GURUNG

(France) 17:38 min


TAPOSÓMALOM / TOUS LES JOURS / EVERYDAY

D: Philippe ORREINDY

(France) 14:00 min


VISSZHANGOK ERDEJE / WALD DER ECHOS / FOREST OF ECHOES

D: Luz Olivares CAPELLE

(Austria) 30:00 min


AZ ÖRÖK MÁSODIK / SECOND TO NONE

D: Vincent GALLAGHER

(Ireland) 7:00 min


SÖR ÉS CALIPPO / BIER & CALIPPO /BEER & CALIPPO

D: Paul Ploberger

(Austria) 27:19 min


TERMÉSZETELLENES SZELEKCIÓ / INÉGALITÉ DES CHANCES / UNNATURAL SELECTION

D: Geneviève DELOUCHE

(France) 15:00 min


EGY MÁSIK BAYERN / DIFFERENT BAYERN

D: Matthias KOSSMEHL

(Germany) 25:00 min


MINDANNYIAN / WATU WOTE / ALL OF US

D: Katja BENRATH

(Germany) 24:00 min


AZ ÖSVÉNY / CAMINAN / ON THE PATH

D: Mikel RUEDA

(Spain) 15:00 min


AYAH SZEMÉBEN / IN AYAHS AUGEN / IN AYAH’S EYES

D: David WAGMNER

(Germany) 20:10 min


KÉNYELMETLEN KÉNYELEM / INCONVENIENT COMFORT

D: FILLENCZ Ádám

(Hungary/Netherlands) 1:00 min


A VEREKEDÉS / THE TUSSLE

D: Evgeniy NIKITIN

(Russia) 30:00 min


AZ UTOLSÓ SZERELVÉNY / THE LAST TRAM

D: Darya MOLCHANOVA

(Russia) 18:46 min


SZOROS KAPOCS / CLOSE RELATIONS

D: Anna SIMAKOVA

(Russia) 29:47 min


HATÁRIDŐ / DEADLINE

D: Sergey POZDNYAKOV

(Russia) 15:03 min


#SELFIE

D: David M. LORENZ

(Germany) 7:00 min


SENKIFÖLDJE / TERRAIN VAGUE / WASTELAND

D: Latifa SAID

(France/Portugal) 15:00 min


TEMETÉS / HILETA / FUNERAL

D: Kepa SOJO

(Spain) 20:00 min


A MEGSZÉGYENÍTETT / LOST FACE

D: Sean MEEHAN

(Canada/Australia) 14:00 min


TEJ / MLEKO / MILK

D: Urszula MORGA

(Poland) 15:00 min


HOGY ANYA BOLDOG LEGYEN / SO THAT MOM IS HAPPY

D: Asya MOZHEGOVA

(Russia) 12:34 min

 

CineNewWave

Coming soon

2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009

Main Sponsor
Main Supporters

Main Media Partners
Other supporters...