Price winners

2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

Price winners of the 1st International Festival of Young Filmmakers 2004

  • Panorama Forum section:
    Paulo Pecora (Argentina): Egy hülye módja az elbíşcsíşzásnak - A stupid way to say goodbye (4 minutes)
  • Panorama Documentary Film section:
    Andits Petra - B-res Dániel (Hungary): Menjünk! - Off we go! (41 minutes)
  • Panorama Short Films sections:
    Shlomit Blum (Israel): Egy másik nap - Another Day (28 minutes)
  • International Competition Documentary Film section:
    Zaza Rusadze (Germany): Banditák- Bandits (52 minutes)
  • International Competition Animation Film section:
    Csáki László (Hungary): Napok, melyeknek -rtelmet adott a f-lelem - Days, that filled by sense by fear (8 minutes)
  • International Competition Short Film section:
    Georges Homsy (Lebanon): Csoda - Miracle (25 minutes)
  • International Competition Feature Film section:
    Franziska Meletzky (Germany): Körözik - Wanted (88 minutes)
  • Award of the Cine-Mis Kht.:
    Ruszkai Nóra (Hungary): "Innen -s tíşl" documentary film - Here and beyond. (45 minutes)
  • Award of the Xenoton Kft.:
    Lichter P-ter (Hungary): Éjszakai előadás - Slow midnight show (45 minutes)
  • Award for best photography work by Kodak:
    Fillenz Ádám photographer: "Páternoszter" short film - Pater-noster (7 minutes)
  • Award of the Filmmíşzeum television canal:
    Pálfi Szabolcs (Hungary): A busz - The Yellow Bus (9 minutes)
  • Award of Miskolc town:
    Kálmánchelyi Zoltán-V-gh Zsolt-Stefanovics Ang-la (Hungary): Legkisebb film a legnagyobb magyarról, avagy ha nincs k-z, nincs csoki - No hand no chocolate (32 minutes)
  • Award of the Nemzeti Kulturális Öröks-g Miniszt-riuma:
    Cristian Nemescu (Rumania): C blokk sztori - C Block story (14 minutes)
  • Main award of the festival (divided):
    Charles Barker (Great Britain), Határozatlanság - Indecision Thorsten Trimpop (Germany): Az utolsó nap - The last day (15 minutes)>

Price winners of the 2nd International Festival of Young Filmmakers 2005

  • Main award of the festival:
    ILENA STANCULESCU (Rumania): A HÍD - THE BRIDGE (Documentary film, 75 minutes)
  • International Competition - Feature film section:
    PHILIP HAUCKE (Germany): FEHÉR CSEND - COLD VOID (86 minutes)
  • International Competition - Short film section:
    SAMULI VALKAMA (Finlad): IGAZÁBOL SZERELEM - ALRIGHT LOVE (25 minutes)
  • International Competition - Animation film section:
    M. TÓTH GÉZA (Hungary): MAESTRO (8 minutes)
  • International Competition - Documentary film section:
    VALENTINA MONTI - MIRTA MORRONE (Italy): - RADIO LA COLIFATA (52 minutes)
  • International Competition - Experimental film section:
    JEAN-GABRIEL PERIOT (France): DIES IRAE (10 minutes)
  • Award of the Ministry of Cultural Inheritance:
    SCHNEIDER ÁKOS (Hungary): JÓTETT HELYÉBE - GOOD TURN DESERVES ANOTHER (Short film, 14 minutes)
  • Award of Miskolc town:
    HELMIS NAPOLEON-LEONARDO (Rumania): OLASZ LÁNYOK - THE ITALIAN GIRLS (Feature film, 82 minutes)
  • Award of the Duna TV:
    TOLNAI SZABOLCS (Serbia and Montenegro): EGY ISMERETLEN NAPLÓJA (Documentary film, 88 minutes)
  • Award of Kodak:
    LICHTER PÉTER-HORVÁTH ÁDÁM MÁRTON: NYUGATI ÁLLOMÁS - STATION WEST (Experimental film, 7 minutes)
  • Award of the Xenoton Kft.:
    JULIA DITTMANN (Germany): RÓZSASZÍN, VAGY MILYEN IS AZ ÉLET SZÍNE? - ROSA ODER WELCHE FARBE HAT DAS LEBEN (Documentary film, 88 minutes)
  • Award of the Cine-Mis Kht.:
    DERMOT DOYLE (Ireland): HILL 16 (Feature film, 78 minutes)
  • Certificate for the best main character:
    FLORIAN PANZNER (Germany): FEHÉR CSEND - COLD VOID (Feature film)
  • Certificate for the director of best short film:
    AXEL DANIELSON (Sweden): NYÁRI FELHŐK - SUMMER CLOUDS (Short film)
  • Certificate for the best visual idea:
    ALEXANDER ISERT (Germany): SUBWAY SCORE (Animation film)
  • Certificate for the best theme:
    KRISTINA MEITON, LINDA STERNÖ (Sweden): I'M JUST LIKE YOU (Documentary film)
  • Certificate of the jury:
    IZABELA PLUCINSKA (Germany): JAM SESSION (Animation film)
  • Awards of PAX Television:
    BORSOS MIKLÓS (Hungary): Sri-Lanka - egy Turista naplója - Sri Lanka - Diary of a tourist
    KRISZTINA GALLÓ (Australia): Sailing with Isa (Short film)
    ALEXANDER MARKOV (Russia): Kollivelnaja - The Lullaby (Short film)
    PETAR JOVANOVIC (Serbia and Montenegro): Zemlja Vajaje - The Land of Vajaja (Documentary film)
    BÁNKI MIKLÓS (Hungary): Nemlátok - Sightless

Price winners of the 3rd International Festival of Young Filmmakers 2006

  • Grand Prize of the Festival:
    OSKAR (Oscar) Norway, 30 min.
    director: Guro EKORNHOLMEN
  • Main Prize – Long Feature Film Section:
    GO WEST (Go West) Bosnia and Herzegovina, 97 min.
    director: Ahmed IMAMOVIC
  • Main Prize – Short Feature Film Section:
    LLÉVAME A OTRO SITIO / Take Me Somewhere Else Spain, 21 min.
    director: David Martin DE LOS SANTOS
  • Main Prize – Documentary Film Section:
    OTTHONOM, TARNABOD (My Own Private Tarnabod) Hungary, 55 min.
    director: HAJDÚ Eszter
  • Main Prize – Experimental Film Section:
    PLAC / The Market Croatia, 10 min.
    director: Ana HUSMAN
  • Main Prize – Animation Film Section:
    OSZTOROZSNO, DVERI OTKRIVAJUTSZJA / Caution, the Doors Are Opening Russian, 5 min.
    director: Anastasia ZURAVLEVA
  • Main Prize of the Ministry of Education and Culture:
    VON GLASENDORF NACH SZKLARY / From Glasendorf to Szklary(Glasendorftól Szklaryig) Germany, 75 min.
    director: Andreas PREISNER
  • Prize for the Best Screenplay:
    MELLETTED (Beside You) Hungary, 21 min.
    director: OROSZ D-nes
  • Special Prize of Kodak:
    CSÖPP SZÍVEM (Tiny Stranger) Hungary, 35 min.
    director: FOGARASI Gergely
  • Special Prize of Duna Television:
    SZOMSZÉDOK VOLTAK (Once They Were Neighbours) Hungary, 64 min.
    director: VARGA Zsuzsanna
  • Special Prize of City of Miskolc:
    AISLADOS / Isolated. Spain, 77 min.
    director: David MARQUES
  • Student Jury's Prize:
    LA NASCITA / The Birth Italy, 9 min.
    director: Massimo AMICI, Carlo STOPPA
  • Prize of the Critics:
    PREMIER Hungary, 84 min.
    director: DÖMÖTÖR Tamás

Price winners of the 4th International Festival of Young Filmmakers 2007

  • Grand Prize of the Festival
    DIENTE POR OJO (A Tooth For an Eye) Spain, 20 min.
    director: Eivind HOLMBOE - SALMON
  • Main Prize of the Long Feature Film Category
    Ví„SENPUMPEN (The Walk) Sweden, 60 min.
    director: Csaba BENE PERLENBERG
  • Main Prize of the Short Feature Film Category
    MELODRAMAT (Melodrama) Polish, 19 min.
    director: Filip MARCZEWSKI
  • Main Prize of the Documentary Film Category
    MORRER (To Die) Portugal, 13 min.
    director: Diogo CAMÕES
  • Main Prize of the Experimental Film Category
    PERFORMING LIFE #2 Hungary, 14 min.
    director: Aaike STUART
  • Main Prize of the Animaton Film Category
    PIK A NIK (Pik and Nik) Slovak, 5 min.
    director: Martin SNOPEK
  • "ROMA-IMAGE - Roma behind and in front of the camera" Special Award
    VIVA CONSTANTA! Rumania, 47 min.
    director: AMBRUS Emese -s
    GYPSY SIDE Hungary, 45 min.
    director: GÁT Balázs
  • Certificate of merit
    LONELINESS KILLS Bulgaria, 52 min.
    director: Petar STEFANOV
  • Special Prize of Kodak
    UTÓIRAT (Postscript) Hungary, 7 min.
    director: FOGARASI Gergely
    Operatőr: DOBÓCZI Balázs
  • Special Prize of Duna Television
    ZSINAGÓGÁT VEGYENEK! (Synagogue For Sale) Hungary, 48 min.
    director: GELLER-VARGA Zsuzsanna
  • Special Prize of MTV
    BÁJKA O KLINCI (The Fable about Nail) Slovak, 6 min.
    director: Marián STANO
  • Imre Pressburger Award - Special Prize of City of Miskolc
    FEHÉR TENYÉR (White Palms) Hungary, 101 min.
    director: HAJDU Szabolcs
  • Student Jury's Prize
    MELODRAMAT (Melodrama) Polish, 19 min.
    director: Filip MARCZEWSKI
  • Prize of the Critics
    Ví„SENPUMPEN (The Walk) Sweden, 60 min.
    director: Csaba BENE PERLENBERG

Price winners of the 5th International Festival of Young Filmmakers 2008

  • Grand Prize of the Festival
    En Transito (In Transit) Mexico
    director: Isabel Muňoz
  • Main Prize of the Jamesonong Feature Film Category
    Y pekn (At the River) Ukraine
    director: Eva Neymann
  • Short Feature and Experimental Film Award - Emeric Pressburger Award of the City of Miskolc
    Mig & Che (Che and I) Denmark
    director: Morten BH
  • Special Mention
    Podroz (Journy) Poland
    director: Dariusz Glazer
  • Best Documentary
    52 procent (52 Percent) Poland
    director: Rafal Skalski
  • Special Mention
    A süllyedő falu (The Sinking Village) Hungary
    director: Szirmai Márton
  • Best Animation Film
    Ex aequo
    Maraton (Marathon) Estonia
    director: Kaspar Jancis
    Refreny (Refrains) Poland
    director: Wiola Sowa
  • "Women in Picture" Special Award - Helia-D Prize
    Kilka Prostych Slow (A Few Simple Words) Poland
    director: Anna Kazejak-Dawid
  • Special Prize of Kodak
    Letűnt világ (Lost World) Hungary
    director: Nemes Gyula
  • Special Prize of Duna Television
    A süllyedő falu (The Sinking Village) Hungary
    director: Szirmai Márton
  • Special Prize of Miskolc Kocsonya Festival
    Originál Láger (Original Lager) Hungary
    director: Simonyi Balázs
  • Film Critics Award
    Y pekn (At the River) Ukraine
    director: Eva Neymann
  • Student Jury's Prize
    Shalom Pluya Aleph (The Alpha Diaries) Israel
    director: Yaniv Berman

Price winners of the 6th International Festival of Young Filmmakers 2009

  • 1. BEST FEATURE - The Pressburger Award:
    Thomas
    Director: Miika SAINI (Finland) 70:00 minutes (2008)
  • 2. BEST SHORT / EXPERIMENTAL FILM:
    Schautag
    Director: Marvin KREN (Germany) 23:14 minutes
  • 3. BEST ANIMATION:
    Sam's Hot Dogs
    Director: David Lopez RETAMERO (UK) 9:46 minutes
  • 4. BEST DOCUMENTARY:
    Złota Rybka / Goldfish
    Director: Tomasz WOLSKI (Poland) 69:00 minutes
  • 5. " WOMEN IN FOCUS" - SPECIAL PRIZE:
    Välkommen till Hebron / Welcome To Hebron
    Director: Terje CARLSSON (Sweden) 55:00 minutes
  • 6. AWARD OF THE INTERNATIONAL CRITICS JURY:
    Moon
    Director: Duncan JONES (UK) 97:00 minutes (2009)
  • 7. AWARD OF THE STUDENTS' JURY:
    Kakukk / Cuckoo
    Director: FELMÉRI Cecília (Hungary-Romania) 17:00 minutes
  • 8. THE JURY'S SPECIAL PRIZE:
    Utolsó idők / Lost Times
    Director: MÁTYÁSSY Áron (Hungary) 90:00 minutes (2009)
  • 9. "HOPE OF FUTURE" - PRIZE FOR THE BEST HUNGARIAN SHORT FILM:
    Kakukk / Cuckoo
    Director: FELMÉRI Cecília (Hungary-Romania) 17:00 minutes
  • 10. AWARD OF DUNA TV:
    Seńal de Vida / Sign of Life
    Director: Diana PEŃALOZA (Mexikó - Mexico) 10:00 minutes
  • 11. PORT. hu SPECIAL PRIZE:
    Hatszáz év után az első / The First after 600 Years
    Director: OSGYÁNI Gábor (Hungary) 51:04 minutes
  • 12. PRIZE OF CineFest - DAAZO.COM ONLINE COMPETITION:
    Skatulya / Boxed
    Rendező / Director: VILLÁNYI Dániel (Hungary)
  • 13. DON QUIJOTE AWARD OF FICC:
    Thomas
    Rendező / Director: Miika SAINI (Finland) 70:00 minutes (2008)

Price winners of the 7th International Festival of Young Filmmakers 2010

Jameson nagyjátékfilm szekció / Jameson Feature Film Section

  • Pressburger Imre-díj / Emeric Pressburger Prize
    Nők férfiak nélkül, rendezte: Shirin Neshat; társrendező: Shoja Azari
    Woman Without Men by Shirin Neshat in collaboration with Shoja Azari
  • A zsűri nagydíja / Grand Prix Spécial
    A gyermekeim apja, rendezte: Mia Hansen-Love
    Father Of My Children by Mia Hansen-Love

További díjak:

  • A kisjáték- és kísérleti film szekció fődíja / Short And Experimental Film Section - Main Prize
    Napszúrás, rendezte: Horváth Lili
    Sunstroke by Lili Horváth
  • A dokumentumfilm szekció fődíja / Documentary Film Section - Main Prize
    Volt egyszer egy sziget, rendezte: Briar March
    There Once Was An Ireland by Briar March
  • Dargay Attila díj / Attila Dargay Prize
    Az animációs szekció fődíja / Animation Film Section - Main Prize
    Simon vagyok, rendezte: Molnár Tünde
    I am Simon by Tünde Molnár
  • Kritikusok díja / Critics Award
    Pál Adrienn, rendezte: Kocsis Ágnes
    Pál Adrienn by Ágnes Kocsis
  • A Nemzetközi Filmklubszövetség díja / FICC Award
    Tehroun, rendezte: Nader T. Homayoun
    Tehroun by Nader T. Homayoun
  • A diákzsűri Zöld Holló díja / Student Jury's Award
    Bulkin I.S. utolsó napja, rendező: Alekszej Andrianov
    The Last Day Of Bulkin I.S.

winners of the 8th Jameson CineFest International film Festival 2011

  • Pressburger Imre-díj
    ATMEN / BREATHING / LÉLEGZÉS Rendező / Director: Karl MARKOVICS
    Szereplők / Cast: Thomas Schubert, Karin Lischka, Gerhard Liebmann
  • A zsűri nagydíja
    Michael Rendező / Director: Markus SCHLEINZER
    Szereplők / Cast: Michael Fuith, Christine Kain, David Rauchenberger
  • A legjobb kisjátékfilm Daazo.com-díj
    RAJU Rendező / Director: Max ZÄHLE
  • A legjobb dokumentumfilm
    KÉT VILÁG KÖZT / CAUGHT BETWEEN TWO WORLDS Rendező / Director: NAGY Viktor Oszkár
  • Dargay Attila-díj by KEDD Animációs Stúdió - A legjobb animációs film
    A LOST AND FOUND BOX OF HUMAN SENSATION / ELVESZETT ÉS MEGTALÁLT ÉRZELMEK OSZTÁLYA
    Rendező / Director: Martin WALLNER, Stefan LEUCHTENBERG
  • A nemzetközi ökumenikus zsűri díja
    ATMEN / BREATHING / LÉLEGZÉS Rendező / Director: Karl MARKOVICS
    Szereplők / Cast: Thomas Schubert, Karin Lischka, Gerhard Liebmann
  • Kritikusok díja
    ATMEN / BREATHING / LÉLEGZÉS Rendező / Director: Karl MARKOVICS
    Szereplők / Cast: Thomas Schubert, Karin Lischka, Gerhard Liebmann
  • FILM NEW EUROPE-díj a legjobb koprodukciónak
    Din dragoste cu cele mai bune intentii / Best Intentions / Legjobb szándékRendező / Director: Adrian SITARU
    Szereplők / Cast: Aura Calarasu, Magda Catone, Tóth Orsi
  • A Nemzetközi Filmklubszövetség díja
    Die Unsichtbare / Cracks In the Shell / A láthatatlan nő Rendező / Director: Christian SCHWOCHOW
    Szereplők / Cast: Christian Althoff, Candy Dee, Christina Dreschler
  • A MŰÚT díja a legjobb látványért
    Attack the Block / Idegen arcokRendező / Director: Joe Cornish
    Szereplők / Cast: John Boyega, Jodie Whitaker, Alex Esmale

winners of the 9th Jameson CineFest International film Festival 2012

  • Jameson nagyjátékfilm szekció / Jameson Features Pressburger Imre-díj / Emeric Pressburger Prize
    Eltűnő hullámok (Vanishing Waves) rendezte / directed by Kristina Bouzyte
  • dolph Zukor-díj / Adolph Zukor Prize ex aequo
    Játékmackó (Teddy Bear) rendezte / directed by Mads Matthiesen
    Berberian Sound Studio rendezte / directed by Peter Strickland
  • A kisjáték- és kísérleti film szekció fődíja / Short And Experimental Films - Main Prize, DAAZO Prize
    Bizalmasan (In Private) rendezte / directed by Francisco Javier Rubio Rodrigo
  • A dokumentumfilm szekció fődíja / Documentary Films  - Main Prize
    Az élet állóképekben (Life in Stills) rendezte / directed by Tamal Tal
  • Dargay Attila díj / Attila Dargay Prize, Az animációs szekció fődíja / Animation Film Section - Main Prize
    Chinti rendezte / directed by Natalia Mirzoyan
  • FIPRESCI-díj / FIPRESCI Award
    Mindenki a Mennybe megy (Everybody In Our Family) rendezte / directed by Radu Jude
  • A Nemzetközi Filmklubszövetség díja / FICC Award
    A messzi dél vadjai (Beasts of the Southern Wild) rendezte / directed by Benh Zeitlin
  • A nemzetközi ökumenikus zsűri díja / International Ecumenical Award
    A szépséged mit sem ér (Deine Schönheit ist nichts wert)
    rendezte / directed by Hüseyin Tabak

winners of the 10th Jameson CineFest International film Festival 2013

  • Jameson nagyjátékfilm szekció / Jameson Features
  •  Pressburger Imre-díj / Emeric Pressburger Prize
    Tore tánca (Tore tanzt) rendezte / directed by Katrin Gebbe
  • Adolph Zukor-díj / Adolph Zukor Prize
    Ilo Ilo  rendezte / directed by Anthony Chen 
  • A kisjáték- és kísérleti film szekció fődíja / Short And Experimental Films - Main Prize, DAAZO Prize
    Isten hozott és részvétünk (Welcome and our Condolences) rendezte / directed by Leon Prudovsky
  • A dokumentumfilm szekció fődíja / Documentary Films  - Main Prize
    Boldogok leszünk... majd egyszer  (We will be Happy... One Day) rendezte / directed by Pawel Wysoczański
  • Dargay Attila díj / Attila Dargay Prize, Az animációs szekció fődíja / Animation Film Section - Main Prize
    Nyuszi és őz (The Rabbit and the Dear) rendezte / directed by Vácz Péter
  • FIPRESCI-díj / FIPRESCI Award
    Ilo Ilo  rendezte / directed by Anthony Chen 
  • A Nemzetközi Filmklubszövetség díja / FICC Award
    Tore tánca (Tore tanzt)
    rendezte / directed by Katrin Gebbe 
  • A nemzetközi ökumenikus zsűri díja / International Ecumenical Award
    Ilo Ilo 
    rendezte / directed by Anthony Chen
  • Életműdíj / Lifetime Achievement Award István Szabó

winners of the 11th Jameson CineFest International film Festival 2014

  •  Pressburger Imre-díj / Emeric Pressburger Prize
    Osztályellenség/ Class Enemy Rendező/Director: Rok BICEK
  • Adolph Zukor-díj / Adolph Zukor Prize
    VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan/For Some Inexplicable Reason Rendező/Director: REISZ Gábor
  • A kisjáték- és kísérleti film szekció fődíja / Short And Experimental Films - Main Prize
    Születésnapi ajándék/Birthday Present Rendező/Director: Guy LICHTENSTEIN
  • A dokumentumfilm szekció fődíja / Documentary Films  - Main Prize
    Dr. Lala
    Rendező/Director: HALÁSZ Glória
  • Dargay Attila díj / Attila Dargay Prize, Az animációs szekció fődíja / Animation Film Section - Main Prize
    Tehén a tejesbögrémben/My Milk Cup Cow Rendező/Director: Yantong ZHU
  • FIPRESCI-díj / FIPRESCI Award
    Mommy Rendező/Director: Xavier DOLAN
  • A Nemzetközi Filmklubszövetség díja / FICC Award
    Osztályellenség/ Class Enemy Rendező/Director: Rok BICEK 
  • A nemzetközi ökumenikus zsűri díja / International Ecumenical Award
    Csajkor/Girlhood Rendező/Director: Céline SCIAMMA
  • Életműdíj / Lifetime Achievement Award
    Zsigmond Vilmos
  • Közönségdíj
    Parador Húngaro Rendező/Director: Patrick ALEXANDER, Aseneth Suarez RUIZ

winners of the 12th Jameson CineFest International film Festival 2015

  • Pressburger Imre-díj / Emeric Pressburger Prize
    Mustang Rendező/Director: Deniz Gamze ERGÜVEN
  • Zukor Adolf-díj / Adolph Zukor Prize
    Tangerine Rendező/Director: Sean BAKER
  • FIPRESCI-díj / International Federation of Film Critics Award
    Aferim! Rendező/Director: Radu JUDE
  • CICAE-díj / International Confederation of Art Cinemas Award
  • Mediterranea Rendező/Director: Jonas CARPIGNANO
  • Nemzetközi Ökumenikus Zsűri díja / International Ecumenical Award
    Superwelt/Superworld
    Rendező/Director: Karl MARKOVICS
  • Nemzetközi Ökumenikus Zsűri különdíja / International Ecumenical Surcharge
    Why Me?/De Ce Eu? Rendező/Director: Tudor GIORGIU
  • Kisjáték- és kísérleti film szekció fődíja / Short And Experimental Films - Main Prize
    Figyeljenek!/Listen Rendező/Director: Hamy RAMEZAN, Rungano NYONI
  • Dokumentumfilm szekció fődíja / Documentary Films  - Main Prize
    Valami jobbra várva/ Something Better To Come Rendező/Director: Hanna POLAK
  • Dargay Attila-díj, Animációs film szekció fődíja / Attila Dargay Prize, Animation Film Section - Main Prize
    Limbo-Limbo Travel Rendező/Director: KREIF Zsuzsanna, ZÉTÉNYI Borbála
  • Életműdíj / Lifetime Achievement Award
    Claudia Cardinale
  • Közönségdíj
    Tangerine Rendező/Director: Sean BAKER

winners of the 13th Jameson CineFest International film Festival 2016

  • Pressburger Imre-díj / Emeric Pressburger Prize
    A semmiből / From Nowhere Rendező:Matthew NEWTON
  • Zukor Adolf-díj / Adolph Zukor Prize
    A homok alatt / Land of Mine Rendező: Martin ZANDVLIET
  • FIPRESCI-díj / International Federation of Film Critics Award
    A homok alatt / Land of Mine Rendező: Martin ZANDVLIET
  • CICAE-díj / International Confederation of Art Cinemas Award
    Utazás apánkkal / That Trip We Took With Dad , Rendező: Anca Miruna LĂZĂRESCU
  • Nemzetközi Ökumenikus Zsűri díja / International Ecumenical Award
    A homok alatt / Land of Mine Rendező: Martin ZANDVLIET
  • Kisjáték- és kísérleti film szekció fődíja / Short And Experimental Films - Main Prize
    Tarts ki! / Hold On  Rendező: Charlotte SCOTT-WILSON
  • CineNewWave díj / CineNewWave Prize
    Mindig csak / Deliver Us
      Rendező: HARTUNG Attila
  • CineNewWave kategória különdíja, a „Legszebb képi világért” járó díj
    Balkon / Balcony
    Rendező: DELL’EDERA Dávid
  • Dargay Attila-díj, Animációs film szekció fődíja / Attila Dargay Prize, Animation Film Section - Main Prize
    Szemet szemért / Eye for an Eye Rendezők: Steve BACHE, Mahyar GOUDARZI, Louise PETER
  • Életműdíj / Lifetime Achievement Award
    Makk Károly
  • Közönségdíj
    Ernelláék Farkaséknál / It's not the time of my life
    Rendező: HAJDU Szabolcs

winners of the 14th Jameson CineFest International film Festival 2017

  • Emeric Pressburger Prize
    Western, Director: Valeska GRISEBACH
  • Adolph Zukor Prize
    The Nothing Factory, Director : Pedro PINHO
  • Best short film
    The Transfer, Director: Michael GRUDSKY
  • Attila Dargay Prize – The young talent of Hungarian animation
    Jurik Kristóf
  • CineNewWave Prize
    Welcome, Director: DUDÁS Balázs
  • CineNewWave special prize „For the most outstanding pictures”
    Earthly People, Director: FREUND Ádám
  • International Confederation of Art Cinemas Jury’s Prize
    A Ciámbra, Director: Jonas CARPIGNANO
  • FIPRESCI (International Federation of Film Critics) Jury Prize
    Columbus, Director : KOGONADA
  • International Ecumenical Jury Pirze
    Arrhythmia, Director : Boris KHLEBNIKOV
  • Lifetime Achievement Award
    Jiří Menzel
  • Ambassador Of The European Cinema Award
    Magdaléna Vášáryová
  • Audience Award
    A bosszú angyala / M.F.A. , Director : Natalia LEITE

2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

Main Sponsor
Main Supporters

Main Media Partners
Other supporters...